ua

ЗБРЕХАТИ ЗА 50 СЕКУНД: НАВІЩО ПОШИРЮЮТЬСЯ ФЕЙКИ ПРО "АГРО ГАЗ ТРЕЙДІНГ"

Керуючий Партнер компанії "Агро Газ Трейдінг" Олександр Горбуненко написав авторську колонку для видання "НВ". Публікація під назвою "Збрехати за 50 секунд: навіщо поширюються фейки про "Агро Газ Трейдінг" стала відповіддю на статтю Сергія Куюна "Украсти за 50 секунд, або Хто «криШує» ОПЗ". 

Останнім часом діяльність нашої скромної компанії "Агро Газ Трейдінг" викликає підвищений інтерес серед журналістів, економічних і політичних експертів і різного роду блогерів. Нескладний моніторинг і аналіз демонструє, що домисли й плітки, які поширюються, спрямовані на очорнення ділової репутації "Агро Газ Трейдінг" і перешкоджання її комерційній діяльності в інтересах конкуруючих господарюючих суб'єктів. Розберемо детальніше.

1 серпня на порталі "Дзеркало тижня" вийшов матеріал Сергія Куюна, директора ТОВ "Консалтингова група А-95" під назвою "Украсти за 50 секунд, або Хто «криШує» ОПЗ", витканий з набору штампів, які гуляють мережею, пересудів і відвертих фейків. Ймовірно, автор не до кінця вдався в питання і, як наслідок, зробив передчасні висновки. Ми готові допомогти пану Куюну, вказавши на помилки й одночасно доповнивши його «розслідування» об'єктивними фактами.

Почнемо з того, що діяльність компанії "Агро Газ Трейдінг" абсолютно відкрита і транспарентна. Кожні 50 днів "Агро Газ Трейдінг" на своєму офіційному сайті звітує про результати співпраці з Одеським припортовим заводом, надаючи детальну інформацію про показники обсягів виробництва, поставленої сировини, експортних відвантажень, погашення заборгованостей заводу. Завдяки толлінговому договору з "Агро Газ Трейдінг" ОПЗ встановив рекорд з експорту продукції за останні 5 років, на завод повернулося 15-20% раніше звільнених співробітників, виплачено понад 30 млн грн боргів перед "Нафтогазом".

Знову-таки, для участі в міжнародних тендерах для прямих продажів вироблених на ОПЗ добрив необхідний довгостроковий давальницький контракт. І саме тому, що подібна модель реалізації може принести більший дохід, АГТ не зацікавлена в короткострокових контрактах, які змушена укладати з ОПЗ через невизначеність з конкурсом з відбору постачальника давальницької сировини.

"Агро Газ Трейдінг" ніколи не брала і не братиме участі в підкилимних політичних іграх, спрямованих на отримання адміністративних важелів управління Одеським припортовим заводом або інших підприємств державної власності. Перемога "Агро Газ Трейдінг" в конкурсі з вибору постачальника давальницької сировини влітку 2019 року була обумовлена найкращою комерційною пропозицією, яку надала наша компанія Одеському припортовому заводу. Запропонована "Агро Газ Трейдінг" формула співпраці, яка містить наші зобов'язання виділяти додаткові кошти за переробку продукції ОПЗ, дозволила за рік виплатити понад 30 млн грн боргів, які існують у заводу перед Групою "Нафтогаз".

"Агро Газ Трейдінг" ніколи не приховувала, що націлена на довгострокове співробітництво з Одеським припортовим заводом. Так, в червні 2020 року АГТ подала документи на участь в новому конкурсі з вибору постачальника давальницької сировини, успішно пройшовши два його  етапи. Другий етап відбувся на платформі електронного майданчика товарної біржі "Полонекс", що виключає людський фактор і будь-які можливі корупційні прояви.

Сергія Куюна в його матеріалі обурив той факт, що ряд комерційних структур, згідно з рішенням керівних органів ОПЗ, не були допущені до другого етапу конкурсу з відбору постачальника давальницької сировини. "Заводчани говорять, що згаданий вище пункт про наявність досвіду реалізації міндобрив було внесено винятково з метою технічної дискримінації учасників, адже в цивілізованих міжнародних і українських холдингах напрями закупівлі газу, нафти й реалізації нафтопродуктів, нафтохімії, добрив та іншого, як правило, відокремлено. І тільки в АТГ, яка не має інших проєктів, крім ОПЗ (у всякому разі, на офіційному сайті компанії про них немає інформації), закупівля газу й реалізація добрив об’єднані.", - пише Куюн.

Зауважу, що нічого не заважало ОККО і Socar, про які йде мова, подати заявки для участі в конкурсі від імені тих компаній даних бізнес-груп, які мають у своєму розпорядженні необхідний досвід на ринку мінеральних добрив, раз такий досвід є. Водночас підтверджувати досвід в постачаннях газу за умовами конкурсу не було потрібно, оскільки ресурс зараз широко доступний на ринку. Було потрібно лише підтвердити саму можливість для його постачання на ОПЗ. Таким чином, чинний порядок не створював ніяких перешкод для потенційних партнерів ОПЗ.

"У це складно повірити, але оператор найбільшого хімічного підприємства України навіть не має прямих поставок природного газу за імпортом. База імпортерів газу такого імені не знає", - продовжує Куюн про нашу скромну компанію.

Для прямих імпортних закупівель газу необхідний довгостроковий контракт з ОПЗ, оскільки іноземні постачальники не готові здійснювати постачання без гарантії відбору газу на кордоні. Подібні поставки входять в плани АГТ в разі перемоги в конкурсі й укладення контракту з ОПЗ терміном на 10 місяців. Крім того, лібералізація ринку газу в Україні наситила внутрішній ринок ресурсом, що дозволяє безпроблемно купувати сировину всередині країни у різних трейдерів.

У цьому ж зв'язку абсурдно виглядають закиди Куюна про те, що АГТ реалізовує продукцію ОПЗ світовим трейдерам Dreymoor, Ameropa, Nitron group, Interore, Rudway, Vertiqal. Автор матеріалу називає це "найпримітивнішою та, звичайно, найбільш низьколіквідною реалізацією. До продажу глобальним гравцям вдаються, коли інших варіантів більше немає".

Куюн вказує, що прибуток нового постачальника давальницької сировини для ОПЗ, який буде визначений після підбивання підсумків оголошеного в червні 2020 року конкурсу, складе 1,5 млрд грн при збереженні нинішньої кон'юнктури на ринках газу та добрив. Це очевидна маніпуляція. Очевидно, що не можна робити фінансові прогнози, розтягуючи ситуацію "в моменті" на тривалий часовий проміжок. Кон'юнктура на ринках газу та добрив вже змінюється - ціна добрив перебуває поблизу позначки $ 220, хоча ще недавно вона перевищувала $300. З газом відбувається зворотне - ціни на нього традиційно зростають через сезонні коливання попиту, підвищення нафтових котирувань і погодного чинника в Європі. Отже, якщо витрати на сировину ростуть, а доходи від реалізації продукції знижуються - прибуток падає.

Підкреслю, що АГТ, як ніякий інший комерційний суб'єкт, зацікавлена в проведенні максимально прозорого конкурсу з відбору постачальника давальницької сировини для ОПЗ і готова залучити широку громадськість для розробки умов проведення відбору. Володіючи досвідом роботи й компетенцією, АГТ абсолютно впевнена у своїх силах і має можливість поліпшити для ОПЗ умови співпраці. Ми абсолютно відкриті для представників журналістського й експертного корпусу і готові надавати інформацію з перших рук, щоб уникнути поширення сумнівних джерел, на зразок зазначеного вище матеріалу Сергія Куюна.

Олександр Горбуненко, керуючий партнер "Агро Газ Трейдінг"

 

12 серпня, 2020