ЯК ПРИРОДНИЙ ГАЗ ДОСТАВЛЯЄТЬСЯ СПОЖИВАЧАМ

Газотранспортна система України є однією з найбільших у світі та займає друге місце за своєю величиною в Європі.

ГТС «Укртрансгазу»:

  • 22 магістральні газопроводи («Союз», «Прогрес», «Уренгой-Помари-Ужгород» та ін.) загальною довжиною 37,6 тис. км.;
  • 72 компресорні станції (122 компресорних цехів) загальною потужністю 5405 Мвт.;
  • 13 підземних газових сховищ у складі чотирьох комплексів: Західноукраїнський (Передкарпатський), Київський, Донецький та Південноукраїнський.;
  • загальна довжина газопроводів України становить 283,2 тис. км

Пропускна здатність ГТС: на кордоні Росії та України — 288 мільярдів м.; на кордоні України та Польщі, Румунії, Білорусії й Молдови — 178,5 мільярдів м., в тому числі з країнами Євросоюзу — 142,5 мільярдів м.

Передача-приймання природного газу на вході та виході газотранспортної системи України здійснюється на прикордонних пунктах передачі-приймання газу — газовимірювальних станціях (ГВС) та пунктах виміру витрати газу (ПВВГ).

Історія

1924 рік офіційно вважається датою заснування газової промисловості України, тоді було прокладено перший газопровід від міста Дашава до міста Стрий, Львівської області.

У 1948 році побудовано газопровід «Дашава-Київ», що став початком газотранспортної системи України.

У 1951 році «Дашава-Київ», потужний вже на той час газопровід у Європі з пропускною здатністю близько 2 млрд.м. на рік, був продовжений до Москви (Дашава — Москва).

Найбільшого свого росту й розвитку газотранспортна система України одержала в 60-70 роки та стала транзитною країною величезних обсягів газу. В 1967 році вводиться в експлуатацію магістральний газопровід «Долина-Ужгород-Західний кордон» (газопровід «Братство») з яким почалась подача українського й російського газу в країни Європи.

В 70-80 роки будуються трансконтинентальні газопроводи «Союз», Уренгой-Ужгород, «Прогрес» та інші.

В 1970 році загальна довжина газопроводів становить 11,5 тисяч кілометрів., в 1980 році — 18 тис. км, а в 1990 році — вже майже 30 тис.км.

На сьогодні Кабінет Міністрів України бере на себе зобов’язання гарантувати незалежність «Укртрансгазу» і забезпечити для нього надходження від доходів від передачі газу газопроводами високого тиску й від його зберігання.

Уряд зобов’язується відкрити українську ГТС для доступу сторонніх компаній, що бажають прокачувати газ по газопроводах високого тиску й «надати третім сторонам доступ до підземних сховищ газу на прозорих, комерційних умовах».

Тарифи на прокачування й зберігання газу повинні бути встановлені з використанням відкритої методології, бути економічно обґрунтованими й «недискримінаційними».